Dane osobowe

Informujemy, że przetwarzanie danych osobowych w ramach i zgodnie z działaniem Kościoła katolickiego i jego struktur opiera się na Kodeksie Prawa Kanonicznego, Dekrecie ogólnym Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim oraz prawie partykularnym Diecezji Sosnowieckiej.

Liturgia dnia

Sakrament Pokuty

pn. - so.: 15 min przed Mszą św.

nd.: podczas Mszy św.

Rozkład nabożeństw

W tygodniu: 7:00, 18:00

W niedzielę8:00, 10:00 – Msza dla dzieci i młodzieży, 12.00, 18:00

Nowenna do Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Środa18:00

Adoracja Najświętszego Sakramentu i Nieszpory

Czwartek – 17.00 - 18.00

Nabożeństwo Fatimskie

13-go każdego miesiąca o godz. 18.00 od maja do października

Dane

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Nawrócenia Św. Pawła Apostoła
ul. Wojska Polskiego 50
41-300 Dąbrowa Górnicza

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA
75 1020 2498 0000 8702 0222 9052

Wraz z ostatnim dniem lipca zakończyła się kadencja księdza Grzegorza Solarewicza jako proboszcza w naszej parafii. Urząd ten przejął, po księdzu Andrzeju Iglickim, z dniem 1 sierpnia 2013 roku. Decyzją inspektora zgromadzenia salezjanów inspektorii wrocławskiej nowym proboszczem naszej parafii, z dniem 1 sierpnia 2016 roku został ksiądz Jan Niczypor.

Tydzień później, 7 sierpnia, podczas Mszy świętej o godzinie 12:30 nastąpiło uroczyste przywitanie nowego proboszcza przez parafian, złożenie ślubowania, a także symbolicznego przekazania kluczy do świątyni. Uroczystość ta została wzbogacona przez scholę, która tradycyjnie zadbała o oprawę muzyczną Mszy świętej. W uroczystej procesji, przy dźwiękach „Barki” nowy proboszcz wszedł do kościoła, który powierzono jego opiece. Towarzyszył mu w tym dziekan, ksiądz Andrzej Stasiak, jak również brat bliźniak nowego proboszcza – jezuita Andrzej Niczypor. Zaraz po obrzędach wstępnych do Mszy, głos zabrał dziekan naszego dekanatu, który w serdecznych słowach witał księdza Jana. Co prawda mieli okazję poznać się kilka dni wcześniej, podczas dekanalnego odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny Anielskiej, teraz jednak wszystko przebiegło w bardziej uroczystej oprawie. W imieniu całej wspólnoty parafialnej słowa powitania wygłosił ksiądz Franciszek, po czym przedstawiciele każdej z grup działających przy parafii wręczyli nowemu proboszczowi świeże, piękne kwiaty. Nastąpiła Liturgia Słowa, podczas której ksiądz Jan mógł pierwszy raz usłyszeć parafialne scholanki, Adę i Patrycję. Po Lekcji z Ewangelii przeczytanej przez diakona Pawła, przyszła kolej na wygłoszenie jednego z pierwszych kazań nowego pasterza w naszej parafii. Postanowił przedstawić w nim swój skrócony życiorys, jak również plany, które ma zamiar wprowadzić w parafii. Następnie nastąpił chyba najbardziej oficjalny moment całego wydarzenia, czyli złożenia przysięgi przez księdza Jana, podpisania aktu przejęcia parafii, jak również symboliczne przekazania klucza do świątyni jej nowemu proboszczowi. W dalszej części nastąpiło odczytanie Modlitwy Wiernych przez członkinię Akcji Katolickiej, Agnieszkę Zagrodnik, jak również zaniesienie chleba eucharystycznego, wody i wina w darach na ołtarz. Proboszcz z uśmiechem przyjął te dary, poczym odmówił nad nimi eucharystyczną modlitwę. Kolejne elementy Mszy świętej zamieniały się ze sobą miejscami, aż nadszedł moment, podczas którego wierni mogli posilić się chlebem eucharystycznym, pod którym ukryty jest sam Jezus Chrystus. Umocnieni Bożym Pokarmem wsłuchiwaliśmy się w ogłoszenia parafialne, które ksiądz proboszcz zwieńczył życzeniem „Dobrego obiadu”. Istotnie, zbliżała się już godzina 14:00 i pewnie niejednej osobie zgromadzonej na uroczystości powoli zaczął doskwierać zwyczajny, ludzki głód. Komuś mogłoby się takie zakończenie Mszy świętej wydać dziwne, jednak dzięki tak otwartemu podejściu do drugiego człowieka, ksiądz Jan Niczypor zjednał sobie sympatię niejednego ze swoich nowych wiernych.

opracowanie: Karolina Pławny