Dane osobowe

Informujemy, że przetwarzanie danych osobowych w ramach i zgodnie z działaniem Kościoła katolickiego i jego struktur opiera się na Kodeksie Prawa Kanonicznego, Dekrecie ogólnym Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim oraz prawie partykularnym Diecezji Sosnowieckiej.

Liturgia dnia

Sakrament Pokuty

pn. - so.: 15 min przed Mszą św.

nd.: podczas Mszy św.

Rozkład nabożeństw

W tygodniu: 7:00, 18:00

W niedzielę8:00, 10:00 – Msza dla dzieci i młodzieży, 12.00, 18:00

Nowenna do Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Środa18:00

Adoracja Najświętszego Sakramentu i Nieszpory

Czwartek – 17.00 - 18.00

Nabożeństwo Fatimskie

13-go każdego miesiąca o godz. 18.00 od maja do października

Dane

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Nawrócenia Św. Pawła Apostoła
ul. Wojska Polskiego 50
41-300 Dąbrowa Górnicza

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA
75 1020 2498 0000 8702 0222 9052

25 września podczas Mszy świętej dziecięcej o godzinie 11:00, parafialna schola świętowała swój cynowy jubileusz, czyli 10-cio lecie swojego powstania. Tak, tak, to już od przeszło dekady ubogacamy m.in. dziecięce Msze święte, nabożeństwa wynikające z kalendarza liturgicznego, czy też różne święta i rocznice swoim śpiewem. Do ważniejszych naszych przedsięwzięć należy organizacja prawie 10 Koncertów Kolęd i Pastorałek (niestety, jeden „oddaliśmy” Wspólnocie Rodzin Świadectwo), jak również 7 edycji Festiwalu Piosenki Maryjnej „Totus Tuus”.

Ubrani w nasze białe stroje tradycyjnie już zjawiliśmy się na schodach przed ołtarzem, aby się rozgrzać przed śpiewem podczas Mszy świętej. Nawet pieśni śpiewane podczas uroczystości ułożyły się w pewną chronologię. Ponadto sporo schowanek było zaangażowanych w oprawę słowną Mszy świętej, m.in. poprzez przeczytanie komentarza do Eucharystii przypominającego wszystkim moment powstania scholi, jak i sylwetkę jej założyciela, księdza Zbigniewa Porębskiego, który sprawował urząd proboszcza w naszej parafii w latach 2006-2012, Pierwszego Czytania, zaśpiewanie psalmu respondycznego, przeczytanie Modlitwy Wiernych, zaniesienie darów do ołtarza(chociaż w to bardziej były zaangażowane rodziny schowanek), jak również wygłoszenie do nich komentarza. Rocznicową Mszę rozpoczęliśmy poznaną w maju 2008 roku pieśnią „Ty kochasz cały świat”. Komentarz wstępny odczytała mama jednej ze schowanek, pani Beata. Pierwsze Czytanie ze starotestamentalnej Księgi Proroka Amosa należało do jej córki, Joasi, natomiast psalm o refrenie „Chwal duszo moja, Pana Stwórcę swego” wykonała utalentowana muzycznie Patrycja. Niezwykle piękne kazanie do Ewangelii opowiadającej o bogaczu i Łazarzu wygłosił aktualny opiekun scholi, ksiądz Franciszek Steblecki. Przy pomocy pomysłowych dzieci zgromadzonych w pierwszych ławkach zastanawiał się, czy w życiu najważniejsze jest bogactwo materialne, czy raczej to duchowe. Dzieci wymieniały też przykładowe „prace”, które muszą wykonywać w swoim życiu, takie jak chodzenie do szkoły, nauka, wypełnianie swoich domowych obowiązków. Podczas Modlitwy Wiernych, zaniesionej w imieniu wszystkich przez panią Ule i jej córkę Klaudię, prosiliśmy naszego Pana o kolejne lata naszej owocnej pracy, zaś dary zaniesione w uroczystej procesji(takie jak kwiaty, owoce winogrona, chleb, wodę i wino oraz hostia) były wyrazem naszej wdzięczności za te wszystkie spędzone wspólnie lata. Każdy z nich został skomentowany przez Kasię. Na ołtarzu odbywała się modlitwa nad darami, której towarzyszyła pieśń poznana przed 16 października 2010 roku, czyli „Tłumy serc”. Niezwykle ważna dla nas wszystkich okazała się podstawowa modlitwa, czyli „Ojcze nasz”, którą niemal od zawsze śpiewamy, trzymając się za ręce na znak jedności. Zresztą wiele osób na kościele podejrzało od nas ten gest i również trzyma się wtedy za dłonie. Kolejnym ważnym elementem jest przekazanie kapłanowi sprawującemu Najświętszą Ofiarę znaku pokoju przez jedną osobę ze scholi, będące symbolem łączności osób świeckich z osobami duchownymi. W końcu przyszła pora przystąpienia do Stołu Pańskiego. Przy dźwiękach popularnej pieśni dziecięcej „Bóg stał się jednym z nas” wszyscy będący w stanie łaski uświęcającej przystąpili do Komunii świętej. Na dziękczynienie zaśpiewaliśmy pieśń „W cieniu Twoich rąk”, z którą wiąże się apel z okazji pierwszej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2011 roku. Msza pomału zbliżała się ku końcowi. Ale co to za urodziny bez czegoś słodkiego? Dlatego podczas końcowej piosenki „Za księdzem Bosko”, poznanej w 2013 roku z okazji peregrynacji relikwii św. Jana Bosko w naszej parafii, poszliśmy do ławek, aby rozdać obecnym w nich wiernym przepyszne cukierki.

Na sam koniec Mszy świętej wszystkie scholanki i jednego scholiastę czekała miła niespodzianka – za nasze zaangażowanie każdy dostał pamiątkowy dyplom z podziękowaniami za współpracę, czekoladę, jak również wiązankę margaretek ufundowaną przez dziadków jednej z nich. Niezwykle sympatycznym elementem było też wspólne, urodzinowe zdjęcie wszystkich aktualnych członków scholi wraz z opiekunem, księdzem Franciszkiem oraz proboszczem parafii, księdzem Janem Niczyporem. Z żalem muszę przyznać, że na taką wspólną fotografię musieliśmy czekać 5 lat (ostatnia miała miejsce podczas wizytacji księdza biskupa Grzegorza Kaszaka w marcu 2011 roku). A szkoda, bo takie grupowe zdjęcia są doskonałą pamiątką na przyszłe lata.

opracowanie: Karolina Pławny</