Historia Akcji Katolickiej w Polsce
Akcja Katolicka jest stowarzyszeniem powołanym przez papieża Piusa XI w roku 1928. Choć jako nazwa pojawia się już wcześniej w motu proprio Piusa X z roku 1903. Ten sam papież określił charyzmat stowarzyszenia i zasady organizacyjne. Jednak formalnie do życia powołał Akcję Katolicką Pius XI przedstawiając główne założenia stowarzyszenia w encyklice „Ubi arcano” w roku 1922. Ten sam papież w encyklice „Divini Redemptoris” wyznaczył jej zadania na rzecz budowania państwa sprawiedliwości społecznej opartej na nauczaniu Kościoła. Od tego czasu Akcja Katolicka rozwijała się jako stowarzyszenie katolików świeckich w oparciu o struktury Kościoła i w ścisłej współpracy z hierarchią kościelną.
Akcja Katolicka w II Rzeczypospolitej
W Polsce przedwojennej stowarzyszenie zawiązało się w roku 1930. Była to organizacja centralistyczna, opierająca się na jednolitym dla całego kraju statucie. W ciągu niespełna 10 lat swej działalności stała się silnym ruchem skupiającym zarówno elity inteligencji katolickiej, jak i licznych przedstawicieli środowisk rzemieślniczych i chłopskich. Tuż przed wybuchem II wojny Akcja Katolicka liczyła około 750 tys. członków, a samo stowarzyszenie zajęło znaczące miejsce w życiu społecznym ówczesnej Polski… W budowaniu struktur przyjęto model włoski stowarzyszenia oparty na czterech stanach: mężczyźni, kobiety, młodzież męska, młodzież żeńska. Stowarzyszenie wydawało własne czasopismo pod nazwą „Ruch Katolicki”. Patronem Akcji Katolickiej w Polsce wybrany został św. Wojciech, jako święto patronalne wyznaczono uroczystość Chrystusa Króla.
Akcja Katolicka po roku 1993
Pierwsze struktury nowego stowarzyszenia zaczęły powstawać w trzy lata po historycznym spotkaniu polskich biskupów z Janem Pawłem II. W roku 1996 w całej Polsce, z różną intensywnością zaczęły powstawać diecezjalne instytuty i parafialne oddziały Akcji Katolickiej. Ukoronowaniem podjętych działań były wybory statutowych władz krajowych stowarzyszenia przeprowadzone w Częstochowie podczas spotkania delegatów instytutów diecezjalnych w dniach 20-21 listopada 1998 roku, w wigilię święta Chrystusa Króla Wszechświata. Delegaci wybrali dziewięcioosobowy zarząd oraz trzech kandydatów na prezesa stowarzyszenia. Po tygodniu prymas Polski, kardynał Józef Glemp, desygnował do tej funkcji panią Halinę Szydełko z diecezji rzeszowskiej. W ten sposób, zgodnie z życzeniem ks. bpa Piotra Jareckiego, Krajowego Asystenta Kościelnego Akcji Katolickiej, pod którego duszpasterską opieką stowarzyszenie kształtowało swoją osobowość od czasu reaktywowania, „świeccy przejęli ciężar obowiązków związanych z organizowaniem i działalnością stowarzyszenia”.
Tekst za Krajowym Stowarzyszeniem AK
Akcja Katolicka w Parafii Nawrócenia Św. Pawła Apostoła w Dąbrowie Górniczej
Parafialny Oddział Akcji Katolickiej powołany został w październiku 1995 r. wraz ze strukturami Diecezjalnymi Akcji Katolickiej. Kolejno prezesowali POAK: Stanisław Sokoliński, Jadwiga Zagrodnik, potem pełniącym obowiązek prezesa był Stanisław Sokoliński. Od lutego 2004 r. rolę tę pełni Wanda Wałek. Od początku POAK aktywnie uczestniczył w życiu parafii, przygotowując oprawę mszy świętych, przygotowując Drogę Krzyżową, dbając również o własną formację duchową uczestnicząc w Studium Pastoralnym, rekolekcjach diecezjalnych, konferencjach naukowych, w formacji parafialnej. Pomagamy tym naszym parafianom, którzy potrzebują wsparcia materialnego, przygotowując dla nich paczki z okazji świąt. Organizujemy parafialne pielgrzymki i pielgrzymko-wycieczki. Współorganizujemy wycieczki, pomagamy w organizacji zimowisk i półkolonii letnich dla dzieci i młodzieży, w organizacji Festiwalu Piosenki. W okresie przed Świętami Bożego Narodzenia odwiedzamy naszych parafian dostarczając im opłatek na stół wigilijny.
Obecnie POAK liczy 14 członków. Spotkania odbywają się w drugą środę miesiąca po wieczornej Mszy Świętej, jeśli jest taka potrzeba to częściej.