Dane osobowe

Informujemy, że przetwarzanie danych osobowych w ramach i zgodnie z działaniem Kościoła katolickiego i jego struktur opiera się na Kodeksie Prawa Kanonicznego, Dekrecie ogólnym Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim oraz prawie partykularnym Diecezji Sosnowieckiej.

Liturgia dnia

Sakrament Pokuty

pn. - so.: 15 min przed Mszą św.

nd.: podczas Mszy św.

Rozkład nabożeństw

W tygodniu: 7:00, 18:00

W niedzielę8:00, 10:00 – Msza dla dzieci i młodzieży, 12.00, 18:00

Nowenna do Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Środa18:00

Adoracja Najświętszego Sakramentu i Nieszpory

Czwartek – 17.00 - 18.00

Nabożeństwo Fatimskie

13-go każdego miesiąca o godz. 18.00 od maja do października

Dane

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. Nawrócenia Św. Pawła Apostoła
ul. Wojska Polskiego 50
41-300 Dąbrowa Górnicza

Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA
75 1020 2498 0000 8702 0222 9052

Opiekun – ks. Franciszek Steblecki

Powstanie scholi „Don Bosco Zagłębie” jest ściśle związane z osobą księdza Zbigniewa Porębskiego, który od sierpnia 2006 do końca lipca 2012 roku pełnił funkcję proboszcza w naszej Parafii. Uzdolnienia muzyczne i wokalne, duży charyzmat, ogromna energia oraz silna chęć do zaangażowania się w rozwój wspólnotowy parafii nowego proboszcza, były podstawą do ogłoszenia naboru do scholi parafialnej. Odbyło się to podczas mszy świętej dziecięcej w dniu 03 września 2006 roku, a po zaledwie sześciu dniach, 09 września 2006 roku, odbyła się pierwsza, historyczna próba scholi. Ksiądz Zbigniew Porębski pełnił rolę, opiekuna, nauczyciela śpiewu, przewodnika duchowego, animatora oraz był jednocześnie inicjatorem i pomysłodawcą wszelkich przedsięwzięć artystycznych z udziałem scholi: Koncertów Kolęd i Pastorałek, Festiwali Maryjnych, akademii rocznicowych, dróg krzyżowych, czuwań. Swą obecnością i zaangażowaniem schola ubogaca uroczystości i święta kościelne jak i te wynikające z okresu roku liturgicznego.

Schola „Don Bosco Zagłębie” współpracuje i otrzymuje wsparcie muzyczne od Pana Władysława Łabędzkiego, który jest organistą w parafii. Jest to szczególnie ważne podczas tych wszystkich świąt oraz uroczystości, podczas których odbywają się procesje. Wtedy śpiew scholi odbywa się pod przewodnictwem pana organisty. Również psalmy oraz część repertuaru wykonywana jest podczas nabożeństw przy dźwiękach muzyki płynącej z organów kościelnych. Natomiast stroje w których prezentujemy się są zaprojektowane i uszyte przez Panią Elżbietę Uhnast, należącą do parafialnego oddziału Akcji Katolickiej.

Pewne wsparcie ksiądz Zbigniew Porębski znajdował, a obecnie znajduje również ks. Franciszek Steblecki, wśród rodziców, babć oraz dziadków dzieci śpiewających w scholi. Osoby te wielokrotnie angażują się w prace pomocnicze podczas przygotowywania uroczystości, koncertów oraz różnych obchodów rocznicowych w parafii. Oprócz pomocy w technicznych aspektach poszczególnych działań rodzice oraz dziadkowie angażują się również w uroczystą oprawę Liturgii. Wielokrotnie słyszymy ich podczas śpiewania psalmów, czytania komentarzy, a podczas uroczystości parafialnych biorą czynny udział, czytając, śpiewając oraz interpretując teksty utworów muzycznych oraz pełnią rolę lektorów. Dzięki temu mamy okazję oglądać i podziwiać ich zdolności oraz talenty wokalne a także interpretacyjne.

Oprócz wymiaru czysto artystycznego jakim było powstanie scholi istotnym wydaje się fakt, że we wspólnych działaniach zaangażowane są jednocześnie trzy pokolenia: dzieci, ich rodzice oraz dziadkowie. Jest to bardzo dobra okazja, by każdy mógł wyjść z takiej wspólnoty, wzbogacony o te wartości, które łączą ze sobą młodzieńczą spontaniczność i radość życia z wieloletnim doświadczeniem rodziców oraz spokojem i opanowaniem babć i dziadków. To specyficzne powiązanie i współpraca widoczne są szczególnie wtedy, gdy sytuacja wymaga współpracy i mobilizacji na konkretnym zadaniu, gdyż wtedy wszelki indywidualizm musi być zastępowany interesem całej grupy, a to w konsekwencji uczy pokory wobec egoizmu własnego ja.

Przez te wszystkie lata wiele osób: dzieci i dorosłych było częścią scholi. DZIĘKUJEMY im za ten czas, za zaangażowanie, uczestnictwo, wsparcie, pomoc za bycie częścią historii parafii, którą tworzyliśmy.

Zapraszamy do galerii parafialnej, gdzie można zobaczyć co robimy i jak się bawimy.